Burak AKBAŞ

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörü

1980 Ankara doğumlu olan Burak AKBAŞ, 2002 yılında ODTÜ Çevre Mühendisliği bölümünde lisans, 2005 yılında ise Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünde yüksek lisansını tamamladı. İş hayatına tekstil ve gıda sektörlerinde başlayan AKBAŞ, 2006 yılında Meteksan Savunma Sanayii A.Ş.’de İş Geliştirme Mühendisi olarak çalışmaya başladı.

Savunma sanayinde 15 yılı aşkın süredir iş geliştirme, satış, pazarlama ve stratejik planlama konularında çalışan AKBAŞ, Meteksan Savunma Sanayii A.Ş.’de şirketin ihracat, pazarlama ve kurumsal iletişim konularından sorumlu Uluslararası Satış, Pazarlama ve Kurumsal İtibar Direktörlüğü görevini sürdürmektedir.

Görevleri arasında ürün stratejisi yapmak ve hedef pazarları belirlemek, rakip firmaların çalışmalarını analiz ederek rekabet stratejileri geliştirmek, uluslararası satış, tanıtım ve lobi faaliyetlerini yönetmek, potansiyel projeleri takip etmek, yurtdışı firmalar ve resmi makamlar ile koordinasyonu sağlamak, teklif hazırlıkları ile ilgili çalışmaları ve sözleşme müzakerelerini yürütmek, fuar katılımlarını organize etmek, kurum marka yönetimini ve pazarlama faaliyetlerini yürütmek, kurumsal amaçlı iç ve dış organizasyonları planlamak, şirket stratejik planı için gerekli analizleri oluşturmak yer almaktadır.

2018 yılından itibaren Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) Yönetim Kurulu Üyesi olan Burak AKBAŞ, Uluslararası İşbirliği ve İhracat Çalışma Grubu’nun koordinasyonunu da yürütmüştür. Son dönemde ise TSSK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevindedir.